Grzybica - Jak chronić się przed grzybicą?

MEDserwis.pl > Grzybica >Jak chronić się przed grzybicą?

Jak chronić się przed grzybicą?

Częstą przypadłością jest grzybica.
Do zakażenia dochodzi przez skarpety, buty, wilgotne wyściółki w łazienkach i basenach. Ogniska grzybicy międzypalcowej występują w formie wyprzeń z towarzyszącym uszkodzeniem naskórka najczęściej przy III, IV i V palcu. Jednym z etapów choroby jest złuszczanie zmian skórnych w różnym stopniu nasilenia. Grzybica trwa zazwyczaj wiele lat z okresami zaostrzeń, zwłaszcza pod wpływem moczenia nóg i niedokładnego ich osuszania.
Grzybica paznokci polega na zgrubieniu, żółtym zielonkawym przebarwieniu, nadmiernej łamliwości i pobruzdowaniu płytek oraz rogowaceniu paznokci. Pierwsze zmiany powstają najczęściej na wolnym brzegu paznokcia. Czas trwania zakażenia jest na ogół wieloletni. Korzystanie z tej samej wanny czy ręcznika z osobą chorą stanowi ryzyko zakażenia. W leczeniu grzybicy pomocne są polskie i zagraniczne preparaty, w większości dostępne w aptekach bez recepty takie jak Daktarin, Argosuflan, Polfungicyd. Stosuje się także kąpiele stóp w roztworze nadmanganianu potasu.

Pamiętajmy o tym, aby wyjeżdżając na weekendowy czy wakacyjny wypoczynek zabierać klapki pod prysznic. Zakładając je, zmniejszamy ryzyko zakażenia grzybicą skóry stóp i paznokci.
Osoby wrażliwe lub chorujące na grzybicę powinny mieć ze sobą preparaty, których stosowanie należy do profilaktyki nawrotu choroby.

W lecie trzeba szczególnie dbać o stopy. Skóra stóp łatwo ulega odparzeniom i otarciom na skutek źle dobranego lub niedopasowanego obuwia. Kiedy używamy ciężkiego obuwia ( typu traperki), do którego nie są przyzwyczajone stopy, powinno się zakładać miękkie bawełniane lub frotte, chroniące przed otarciami naskórka, skarpety.
Jeśli mamy drobne otarcia można je, po umyciu ciepłą wodą z mydłem pozostawić bez zakładania opatrunku. Jeżeli pojawiły się bąble, zabezpieczamy je plastrem z opatrunkiem. Można tez przebić bąbel jednorazową igłą a następnie miejsce zdezynfekować. Na takie okazje, turysta powinien być wyposażony w apteczkę, w której jest plaster z opatrunkiem, woda utleniona, spirytus lub inny środek odkażający.
Ściśle przylegające obuwie jest przyczyną powstawania nagniotków ( odcisków ) i modzeli. Objawy obu schorzeń są bardzo podobne. Pierwsze powstają w miejscu długotrwałego ucisku spowodowanego ścisłym przyleganiem obuwia, najczęściej na grzbietowych częściach palców i skutkują powstaniem warstwy rogowej, z rdzeniem powodującym ból. Drugie tworzą się w następstwie długotrwałego mechanicznego ucisku na podeszwach stóp. Są płaskie i bardziej rozległe niż nagniotki. Modzele nie wnikają w głąb skóry i nie sprawiają bólu.
Leczenie tych przypadłości polega na ich chemicznym rozmiękczaniu lakierami lub maściami zawierającymi kwas salicylowy i/lub mlekowy a następnie na ich mechanicznym usuwaniu ( w gabinecie kosmetycznym a czasem także przez chirurga ). Po takim zabiegu trzeba profilaktycznie nosić wygodne obuwie i wkładki ortopedyczne.

Latem bardziej pocą się stopy.
Schorzenie jest nie tylko nieprzyjemne, ale też sprzyja chorobom.
Najczęściej nadmierna potliwość ograniczona tylko do stóp i dłoni nie jest wyrazem zaburzeń ogólnoustrojowych.
Spocony i zmacerowany ( rozmiękczony i zniszczony przez permanentne podmaczanie) naskórek stóp ułatwia infekcje bakteryjne i grzybicze, a pozbawiona naturalnej bariery ochronnej skóra umożliwia wnikanie alergenów i rozwój wyprysku kontaktowego. Łatwiej wówczas także o wszelkie podrażnienia zarówno mechaniczne jak i chemiczne.
Leczenie potliwości polega na łagodzeniu objawów. Miejscowo zaleca się antyperspiranty. Najlepiej jeśli kosmetyk zawiera środki zmniejszające pocenie i przeciwgrzybicze. W uzasadnionych przypadkach można stosować podawane ogólnie leki przeciwcholinergiczne.

Zapobiegawczo zaleca się stosowanie skarpet i obuwia o działaniu przeciwgrzybiczym. Bardzo dobrze hamują pocenie płyny zawierające formalinę i pudry z zawartością urotropiny. Ich ujemną stroną jest jednak dość częsta alergia kontaktowa na te składniki.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl