Grzybica - Grzybica stóp – rozmawiamy ze specjalistą podologiem

MEDserwis.pl > Grzybica >Grzybica stóp – rozmawiamy ze specjalistą podologiem

Grzybica stóp – rozmawiamy ze specjalistą podologiem

W Polsce co trzecia osoba cierpi lub cierpiała na grzybicę stóp i paznokci. Grzybica stóp zazwyczaj rozwija się między naszymi palcami, rzadziej na innych częściach stopy. To zazwyczaj powoduje pieczenie, kłucie lub świąd i jest najczęstszym rodzajem zakażenia grzybiczego.

Grzybica skóry stóp wywołana jest przez jeden z dermatofitów, zwykle z gatunku Trichophyton lub Epidermophyton; obraz kliniczny choroby składa się z małych pęcherzyków, pęknięć, łuszczenia, maceracji i erozji obszarów między palcami i na powierzchni podeszwy stopy, w innych obszarach skóry również może dojść do zainfekowania. Zwykle grzybica międzypalcowa zaczyna się między piątym a czwartym palcem, gdyż właśnie tam istnieją najlepsze warunki dla rozwoju choroby. Palce przylegają do siebie i nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, a w obuwiu często istnieje wilgoć.

Jakie są objawy grzybicy stóp?
Najczęstszymi objawami grzybicy stóp jest zmiana wyglądu skóry. Skóra staje się zmacerowana (przypomina skórę namoczoną podczas kąpieli), czemu towarzyszą drobne rany, pęknięcia, świąd oraz pieczenie lub kłucie.

Jakie są przyczyny grzybicy?
Grzyby te występują nieszkodliwie na ludzkiej skórze. Jednakże, do póki skóra jest sucha i czysta rozmnażają się powoli i nie stanowią zagrożenia, podczas gdy w warunkach wilgoci i ciepła następuje gwałtowne ich rozmnażanie oraz atakowanie naskórka. Jeśli skarpetki są wilgotne, a stopy są ciepłe, istnieje większe ryzyko zachorowania na grzybicę stóp.
Grzybica stóp często rozprzestrzenia się wokół basenów i pryszniców ogólnodostępnych- te miejsca są zwykle wilgotne i ciepłe.

Grube, ciasne buty są często odpowiedzialne za występowanie grzybicy stóp, ponieważ ściśnięte i spocone palce, tworzą idealne warunki dla rozwoju grzybów . Eksperci twierdzą, że buty ze sztucznego tworzywa, które zatrzymują ciepło i wilgoć najbardziej są odpowiedzialne za rozwój grzybicy niż te wykonane z materiałów takich jak skóra czy len, oraz bawełna, które pozwalają skórze „oddychać”.

Grzybica stóp może się rozprzestrzeniać poprzez kontakt bezpośredni i pośredni:
• Bezpośredni kontakt – (skóra do skóry zainfekowanej) występuje, gdy zdrowa osoba dotknie zakażonego obszaru osoby z grzybica.
• Pośredni kontakt - grzyby mogą zainfekować ludzi poprzez skażone powierzchne, ubrania, skarpetki, buty, pościel i ręczniki, narzędzia kosmetyczne.

Jakie są możliwości leczenia grzybicy stóp?
W większości przypadków objawy są łagodne, a leki można kupić w aptekach bez recepty, które są skuteczne w leczeniu infekcji.
W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwgrzybicze, które są stosowane doustnie.

Jak zapobiegać grzybicy stóp
Sekret minimalizując ryzyko wystąpienia grzybicy to zawsze czyste i suche stopy, buty i skarpetki.
• Myj stopy dwa razy dziennie wodą i mydłem. Upewnij się, że przestrzenie międzypalcowe są czyste i suche,
• Dokładnie osuszaj stopy. Używaj talku przeciwgrzybiczego do stóp. Chodź w domu w skarpetkach bawełnianych, aby stopy mogły „oddychać”
• Zaraz po zakończeniu uprawiania sportu lub wykonywaniu ćwiczeń zdejmij buty
• Noś luźne, dobrze wentylowane obuwie, zwłaszcza w miesiącach letnich. Najlepszy, materiał na buty to skóra lub inne naturalne tworzywa. Noś sandały, kiedy jest to tylko możliwe.
• Upewnij się, że twoje stopy są suche przed włożeniem skarpety, pończochy lub rajstopy. Noś skarpetki wykonane z materiału, który wyciąga wilgoć ze stóp takich jak bawełna, jedwab lub wełna.
• Podczas spaceru wokół basenów publicznych , ogólnodostępnych przebieralni i pryszniców noś laczki lub obuwie ochronne.
• Zmieniaj buty, które nosisz regularnie, tak aby stale były suche. Buty potrzebują czasu aby pot z nich wyparował.
• Nie pożyczaj butów.
• Pierz regularnie pościeli i ręczniki.
• Jeśli posiadasz zwierzę i zaobserwujesz u niego znaczną utratę sierści oraz zmiany skórne swojego pupila może to oznaczać grzybicę skóry zwierzęcia. Należy pamiętać, że człowiek może się zarazić grzybicą odzwierzęcą, niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza .
Nie należy lekceważyć pierwszych oznak grzybicy oraz wszelkich zmian na stopach. W celu zasięgnięcia specjalistycznej porady, można udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa, czy podologa. Ten ostatni zajmuje się wszelkimi problemami dotyczącymi stóp, więc na pewno nie tylko zbada stopy pod kontem grzybicy, ale również udzieli wielu rad i uwag odnośnie pielęgnacji Twoich stóp. Zachęcam wszystkich do codziennej obserwacji swoich kończyn, a zwłaszcza diabetyków, gdyż drobna ranka może prowadzić do groźnego dla zdrowia owrzodzenia lub nawet amputacji. Dbajmy o swoje stropy, to one noszą nas przez całe życie.

Z panią Luiza Chrastek z mgr Kosmetolog spec. Podolog
rozmawiała Agnieszka Szcześniak-Ziętek
Redaktor Naczelna Medserwis.pl

Zobacz więcej>>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8884 [cc_f] => 323 )